… v podcastu. Doporučujeme k poslechu příjemný mateřský podcast Po mateřských stopách. S Terezou Rakoušovou a s Hanou, Lucií a Pavlou ze Vzteku matek. 🙂
„… Pavla, Hana a Lucie. Tři ženy, jeden projekt. Všechny jsou matky, všechny psycholožky a všechny se prý občas vztekají. Pomocí workshopů i individuálních konzultací učí ženy vnímat a chápat samy sebe během vypjatých situací. Matkám pak nabízejí tipy a nástroje pro zlepšování, ale především zdůrazňují, že v tom plavou všechny spolu a není se za co stydět.
Projekt Vztek matek vznikl za účelem pomoci komunitě maminek s pochopením a zvládáním vzteku spojeným s mateřstvím. Začínaly v pěti ženách, dnes zbyly tři. Každá je jiná, ale spojuje je mateřství a chuť pomáhat dalším ženám se poprat s náročnými situacemi, které k péči o děti neodmyslitelně patří.
“Projekt vznikal v době, kdy se o tom tolik nemluvilo a bylo to velké tabu. I teď se za svůj vztek ženy stydí, ale tenkrát se o něm styděly i mluvit. Dnes už je to rozvolněnější, je zde více odborníků i laiků, kteří se tomuto tématu věnují,” říká Hana Nečina Vaníčková, jedna ze tří žen, které stojí za projektem. Hana kromě psycholožky dělá také dulu a momentálně čeká na příchod svého třetího potomka.
“První impuls k projektu přišel v době, kdy jsem měla malého syna a sáhla jsem si na pomyslné dno. Hledala jsem, co s tím, a nacházela jen informace o vzteku dětí, ne však rodičů,” pokračuje ve vyprávění Lucie Scheerová, psycholožka, psychoterapeutka a máma dvou dětí.
V rozhovoru ženy mluví o tom, jak se dnešní maminky snaží dělat všechno perfektně. Pak však zažívají pocity selhání. To je spojené s frustrací a následným rozčilováním.
“Maminky mají často problém vidět, co všechno je za jejich vztekem schovaného. Může to mít základy v dětství, může to být spojené s partnerem i se širší rodinou. Často se maminky dostávají do velkého tlaku kvůli množství informací, příruček a návodů, jak správně by měly děti vychovávat a co všechno by měly zvládat,” říká Pavla Cerhová Kořínková, poslední z třetice žen, maminka dvou dětí, psycholožka a psychoterapeutka.
V projektu se s klienty snaží hledat rovnováhu a ujišťovat je v tom, že chybovat je normální. Motivují k hledání vlastních nástrojů a nenaplněných potřeb, které v sobě kvůli mateřství žena potlačuje. Jakmile prý ženy začnou pozornost soustředit alespoň trochu na sebe a věnují se více vlastní sebepéči, začne být spokojenější celá rodina.
“Velmi často potom docházíme k tomu, že je dobré ve vztekem nebojovat. Že to je něco, čeho se nezbavíme. Jde o základní emoci, kterou máme ve výbavě. Slouží jako kontrolka nebo ukazatel toho, že se s námi děje něco, co není v souladu s našimi potřebami,” vysvětlují dál v rozhovoru….“
Povídání čtyř žen na téma emocí spojených s mateřstvím si můžete pustit tady.