online kurz: UMĚNÍ SEBEPÉČE NAVZDORY MATEŘSTVÍ.

Méně mateřského vzteku díky větší péči o svou mysl, emoce a tělo aneb jak dát sebe na první místo.

1. část

Drahá ženo,

 

ceníme si toho, že se chcete věnovat rozvíjení své sebepéče spolu s námi. V projektu Vztek matek věříme tomu, že právě díky lepší sebepéči je pak zvládání emocí včetně vzteku jednodušší.  

 

Ač to zní banálně, zejména během rodičovství se ukazuje, že dobře se o sebe postarat není zdaleka tak jednoduché. Co přesně tím tedy myslíme a jak na to, se dozvíte v tomto kurzu.

 

 

Z čeho vycházíme

  • Vztek patří mezi základní lidské emoce. Máme ho všichni, stejně jako strach, radost nebo smutek. Vztek je s námi od počátku lidského vývoje, díky němu jsme přežili. Vztek pro nás může být důležitým zdrojem informací, ukazuje nám, když jsou překračovány naše hranice, a dokáže nás aktivovat k jejich obraně.
  • Vztek je náš. Nemůžou za něj naše děti, partneři nebo někdo další. Jsme to my, kdo vztek pociťuje, a jsme to také my, kdo s tím může něco dělat. 
  • Nejde nám o to, abychom se zbavily vzteku. Jde nám o kultivování chování, které na vztek navazuje. Směřujeme k takovému chování, které je bezpečné pro nás i pro naše okolí.
  • Každá z nás je jiná, stejně tak může mít i naše prožívání vzteku a chování, které s ním souvisí, různé podoby. Věříme, že je cenné náš vztek zkoumat, zjišťovat, s čím vším souvisí, a hledat si vlastní způsob zacházení se svým vztekem.
  • Jako důležité podpůrné body v zacházení s vlastním vztekem vnímáme sdílení s ostatními (hlavně s ženami, matkami, terapeutkami, terapeuty...), humor (s ním jde všechno líp) a SEBEPÉČI.

 
 

JAK PROCHÁZET TÍMTO KURZEM? 

Ten, kdo pro nás může nejvíc udělat, jsme my samy. Není třeba vše změnit hned a ještě si tím vytvořit další zdroj stresu. Jde o celkový přístup k sobě samé a životu, ke kterému je třeba postupnými (a pokud možno trvalými) kroky dospět.

Je úplně v pořádku, když se zpočátku inspirujete pouze malou částí a půjdete ve svém vlastním tempu.
Všechna naše doporučení jsou nabídkou: samy si vybírejte, co s vámi rezonuje a co ve vás vzbuzuje naději, že by právě vám v aktuální situaci mohlo fungovat (a co necháte na později nebo odložíte úplně). Děláme to tak taky: Některé z nabízených tipů jsou cestou pouze pro některé z nás. 

Na druhou stranu

berte snahu zlepšit svou sebepéči jako jakýkoliv jiný cíl. Dejte mu důležitost, zkuste ho rozdělit na malé specifické kroky, držte jej ve vědomí, pravidelně revidujte, jak si stojíte, požádejte o podporu někoho blízkého ... a netrapte se, pokud někdy sejdete z cesty. 
Budeme vás na této cestě rády doprovázet a scházet z ní spolu s vámi!

 

K jednotlivým tipům se často váže nějaký úkol, cvičení, doporučení, jak ho zkusit přenést do praxe. Nemusíte postupovat nijak systematicky. Dělejte úkoly v takovém pořadí, jak máte chuť a jak vám to samotným dává smysl. A pokud se vám do nějakého úkolu nebude chtít vůbec, taky je to v pořádku, jste krásně v kontaktu se sebou 🙂 

Co budete během kurzu potřebovat?

Bude se vám hodit něco na zapisování. Možná papírový zápisník, možná soubor v počítači, nebo něco jiného... Jde o to, abyste během kurzu měla místo kam si budete zapisovat své poznámky, postřehy, úkoly, kreslit si obrázky...

Suché, ale nutné upozornění na úvod: 

Veškeré informace a tipy obsažené v tomto kurzu vycházejí z našich osobních zkušeností, opírají se o naše psychosociální vzdělání a dlouholetou praxi v pomáhajících profesích. Snažily jsme se, aby byly maximálně “bezpečné” a užitečné, i tak ale nemůžeme zaručit, že jsou obecně platné. Jejich použití a dopady jsou proto plně ve vašich rukou (my věříme, že jsou to ty nejpovolanější). 

Trocha teorie

Co je sebepéče

Sebepéči chápeme jako způsob, jak nakládáme se svými potřebami:

  • jak moc si je uvědomujeme (jsme s nimi v kontaktu a dokážeme je správně identifikovat),
  • jakou důležitost jim přikládáme (dáváme si vnitřní svolení je naplňovat, i když jsou třeba v kolizi s potřebami jiných),
  • jak jsme schopné je naplňovat (jak dobře známe a jsme schopné využívat rozmanité zdroje podpory vnější/vnitřní, jak jsme schopné si říkat o podporu emoční/praktickou, jak pomoc dokážeme přijmout, užít si ji apod.).

Sebepéče je tedy pro nás dovednost naplňovat svoje potřeby, a to dovednost zcela klíčová pro spokojený život. Dobrá zpráva je, že je ji jako každou jinou dovednost možné trénovat, posilovat, zlepšovat se v ní.

Ta náročnější část je, že jsme za ni odpovědné samy: pečovat o vlastní potřeby, formulovat je pro ostatní a říkat si o pomoc je naše odpovědnost a kompetence. Nikdo další to za nás neudělá (jak už jste asi více či méně bolestně zjistily). 

Sebepéče nemůže být pořád stejná, protože i my se měníme

Z výše uvedeného je snad zřejmé, že sebepéči chápeme zároveň jako proces, tedy něco, co se neustále vyvíjí v čase, co je třeba průběžně revidovat. Co probíhá v příznivějších nebo míň příznivých podmínkách. Je pochopitelné, že jiné možnosti sebepéče má například sólomatka a matka, která má lehce dostupné hlídání, jiné matka v šestinedělí oproti matce šestileťáka, který je v mnohých ohledech už samostatný...

O čem jsme ale hluboce přesvědčené, je fakt, že ať jsou tyto podmínky jakékoli, vždy je možné udělat něco pro to, abychom se cítily alespoň o trochu lépe a udělat to teď hned. 

Co sebepéče není

Sebepéče není sobectvím. Než se pustíte na cestu sebepéče, můžete bojovat s pochybnostmi, zda není sobecké, když si jdete za svým nebo zda to tak nebudou vnímat jiní. Postarat se o sebe a své potřeby lze podle našeho názoru naopak považovat za velmi prozíravé a ohleduplné. Jak vůči sobě, tak vůči druhým lidem, kteří mohou ve výsledku profitovat z naší spokojenosti, dobré formy a dispozice být nápomocné. 

Ne nadarmo se říká, že: 

dávat můžeme jedině, když máme z čeho
kyslíkovou masku v letadle si nejprve nasadí dospělý, který se pak může postarat o děti

Pečovat o sebe pro nás neznamená následovat nějaká obecná doporučení a poučky (např. jak si upravit jídelníček, denní režim, práci i odpočinek nebo tipy na aktivity, které nám “zaručeně udělají dobře”). Jde nám o následování vlastních potřeb a jejich naplňování individuálním způsobem. Máme plnou důvěru, že pokud se vám podaří zvýšit vnímavost a laskavost k sobě, vezmete si zlepšení sebepéče jako svůj cíl a zaměříte na ně svou vědomou pozornost, samy budete schopné v každodenních situacích identifikovat, co vám schází či naopak přebývá, a hledat možnosti, jak to změnit. 

Projekt Vztek matek

Kdo pro vás kurz připravil? 

Je nás pět žen, matek, kamarádek. Pavla Cerhová Kořínková, Barbara Ernest, Kateřina Janková, Hana Nečina Vaníčková a Lucie Scheerová. 

Potkaly jsme se před lety v báječném kolektivu na Lince bezpečí, všechny i nadále pracujeme v pomáhajících profesích (některé dokonce stále tamtéž) a o zacházení s emocemi víme mnohé. I tak nás ale zasáhlo, jak náročné je poradit si s vlastním vztekem, pokud se onen vztek týká vlastního dítěte. A tak vznikl náš projekt VZTEK MATEK – z chuti dělat něco spolu, z přání zúročit vlastní profesní i osobní zkušenosti a dát je k dispozici ostatním ženám. Z víry, že podpora matek matkám je mocná. A hlavně, že společně můžeme nacházet další cesty při zvládání vzteku, které budou nám i našim dětem sloužit lépe. Klíčová otázka, na kterou různými způsoby hledáme odpověď, pro nás zní: „Jak být i ve vzteku autentická – procítit a projevit svůj vztek a zároveň nejít do násilí, neničit?“

V rámci projektu poskytujeme ženám podporu formou individuálních konzultací (aktuálně pouze online) a zážitkových workshopů (poslední proběhl 7.3.2020). Nově také v tomto on-line kurzu.